Przewody instalacji elektrycznej w domu w technologii szkieletu drewnianego

Chcielibyśmy z mężem wybudować dom w technologii szkieletowej drewnianej i w związku z tym że nie znamy osób, które takie domy budowały, nie mamy się kogo poradzić w sprawie nurtujących nas pytań, dlatego też prosimy o pomoc tutaj na forum. Poniżej umieszczam nasze pytania:
1. W jaki sposób w tych budynkach wykańcza się elewacje? Czy elementy szkieletu mogą być widoczne na elewacji?


2. Czy ścianki działowe wewnątrz domu mogą być robione z bloczków silikatowych? Obecnie w domu mamy ściany pomiędzy pomieszczeniami z płyt gipsowo- kartonowych i przez ściany wszystko słychać, w nowym domu chcielibyśmy tego uniknąć.
3. Czy w takich domach instalacja elektryczna ma jakieś dodatkowe zabepieczenia przeciwpożarowe? Czy szkielet drewniany jest w jakiś sposób dodatkowo zabezpieczany przeciwpożarowo?

Architekt radzi:

Ad. 1. szkielet drewniany to konstrukcja drewniana wypełniona izolacją termiczną (wełna mineralna lub wełna celulozowa lub drewniana), od zewnątrz przymocowuje się membranę wiatrochronną i np. oblicowuje deskami. Deski jak najbardziej mogą być widoczne na elewacji. Taki budynek może być zwyczajnie otynkowany. Natomiast sama konstrukcja szkieletu jest ukryta.
Ad.2. ściana z bloczków silikatowych jest dość ciężka – wszystko zależy od podłogi na gruncie i stopach. Stanowisko powinien zająć projektant konkretnego domu. Ściany GK mogą byc dobrym izolatorem akustycznym. Np. firma Rigips oferuje systemy GK w oparciu o płyty GK akustyczne z certyfikatami dot. parametrów akustycznych.
Ad.3. Raczej stosuje się standardowe rozwiązania, przewody izolowane (np. 750V) w kanałach/peszlu samogasnącym, plus puszki samogasnące, w tablicy bezpieczniki róznicowo-prądowe. Moim zdaniem koniecznie proszę poradzić się projektanta elektryka. I koniecznie dobre wykonastwo!