Z czego wymurować najtaniej ścianę?

W pracy zawodowej zawsze spotykam się z pytaniami klientów dotyczącymi kosztów budowy domu. Która technologia jest najtańsza?

Rzetelna odpowiedź na to pytanie wymaga opracowania profesjonalnej wyceny uwzględniającej różne pozycje kosztorysowe np. ceny materiałów, koszty transportu i robocizny.

Aby porównanie było wiarygodne należy wybrać rozwiązania o podobnym współczynniku przenikania ciepła U [W/m²K]. To jest najistotniejsze kryterium wyboru. Minimum wymagane przepisami prawa budowlanego dla ścian zewnęrznych to U=0,3. Jest to współczynnik obecnie mało energooszczędny, dla obliczeń przyjmijmy współczynnik U=0,25.

Porównano kilka najbardziej popularnych technologi, dla ścian jednowarstwowych są to: ściana z bloczków gazobetonowych Ytong i Solbet, z pustaków poryzowanych Porotherm. Każda ściana tynkowana tynkiem mineranym.

Najtańszą porównywaną ścianą jest ściana z bloczków gazobetonowych Ytong 350 o szer. 36,5cm, koszt wybudowania metra kwadratowego takiej ściany wynosi 19 1zł. Najdrożej wypadł Solbet 400 gr. 42cm – cena m2 wyniosła 268zł.

Drugim wariantem są ściany dwuwarstwowe ocieplone metodą BSO osigągające współczynnik U=0,25, porównywane przeze mnie to:

– Pustaki U220 z 14cm wełny mineralnej

– Pustak Termo Optiroc 24 z 11cm wełny mineralnej

– Pustak Porotherm 25P z 13 cm wełny mineralnej

– Bloczek gazobetonowy Ytong 24cm (400) z 8 cm wełny mineralnej

– Bloczek silikatowy gr. 24cm z 15 cm wełny mineralnej

Najtaniej wybudujemy przy użyciu bloczków ytong – koszt m2 ściany to 267zł, najdroższy jest pustak ceramiczny U220 – koszt takiej ściany to 325zł.

Nie sprawdziły się opinie z forów budowlanych, że markowy gazobeton jest droższym rozwiązaniem oraz że najtaniej buduje się z bloczków U220.

Wybierając konkretne rozwiązanie należy brać pod uwagę nie tylko cenę, ale również aspekty estetyczne i zdrowotne. Należy pamiętać, że materiały budowlane wykonane z piachu, wapna i wody (gazobeton np. ytong, solbet czy silikaty) są najzdrowszymi i najmniej promieniującymi.

Do kosztorysu przyjąłem poziom cen z I kwartału 2011.

źródło i pełna wycena:

http://www.architektura.info/index.php/wiadomosci/aktualnosci/koszt_budowy_domu_sciany