Dom z surowców wtórnych

wnętrza domu - recyklingWilla Welpeloo znajduje się w Holandii, na przedmieściach miasta Enschede. Architektura domu jest współczesna – bryła ma formę kubiczną. Jednak istotą projektu jest coś innego – dom został w całości zbudowany z odpadów. Autorem projektu jest pracownia 2012Architecten.

Ideą przewodnią projektu jest bazowanie na produktach z upcyklingu. Zadanie nie było łatwe i wymagało od architektów bardzo wiele inwencji i operatywności.

 

Efekty okazały się nie tylko zaskakujące, ale również skuteczne w funkcjonowaniu. Elementy konstrukcyjne domu pochodzą z maszyny do produkcji tekstyliów z pobliskiej fabryki, elewacja budynku powstała z drewna odzyskanego ze szpul kablowych, a do izolacji ścian zewnętrznych wykorzystano ścinki polistyrenu otrzymanego od producenta przyczep kempingowych.

Projekt domu to już zaawansowane działanie. Ale jak narodził się trend wykorzystujący surowce wtórne w projektowaniu i designie? Kierunek jak i jego nazwa, czyli upcykling ma źródło ekologiczne – w recyklingu. Autorem pojęcia upcykling jest projektant przemysłowy William McDonough oraz chemik Michael Braungart. Nawołują oni do ekologicznej produkcji dóbr i inteligentnego designu. Proces ten ma polegać na wtórnym przetwarzaniu odpadów w wyniku którego powstają przedmioty użytkowe.

Interesującym pomysłem z dziedziny upcyklingu jest projekt Mieke Meijer, studentki Design Academy z holenderskiego Eindhoven. Odwróciła ona proces produkcji papieru i z makulatury uzyskała surowiec zbliżony właściwościami do drewna. Od roku 2007  współpracując ze studiem Vij5 prowadziła równolegle prace technologiczne, których efektem było powstanie Newspaper Wood. Jest to produkt, który pozwala na produkcję mebli i przedmiotów wzornictwa przemsyłowego.
Przykładem z zakresu architektury są budynki konstruowane ze starych kontenerów. W architekturze wnętrz coraz częscie spotykamy ekologiczne elementy wystroju takie chociażby jak siedzisko ze starych czasopism, lampy z butelek czy makulatury. W dziedzinie mody coraz bardziej znane są chociażby torby wykonane z plandeki samochodowej.

Dlatego śmiało można powiedzieć, że to co do niedawna wydawało się ekscentryczną wizją artystyczną dzisiaj staje się jednym z kluczowych trendów współczesnego designu ścieśle związego z ekologią.

źródło: Recykling w Architekturze